Vigilant Non-Player Character Listing

From 118Wiki
Jump to navigation Jump to search


Helm, Communications, & Operations
Insignia Rank Character Name Current Post
01-Ensign-Gold.jpg Ensign Kevin Hanson Communications Officer
01-Ensign-Gold.jpg Ensign Lou Patolos Operations Officer
01-Ensign-Gold.jpg Ensign Ngono Ki'kay Operations Officer
01-Ensign-Gold.jpg Ensign Chelka Operations Officer
E2-Crewman2nd-Gold.jpg Crewman 2nd Class Yusueh Operations


Engineering
Insignia Rank Character Name Current Post
01-Ensign-Gold.jpg Ensign Lianne Cassandra 'Cassie' Coxon Transporter Chief
E5-PO2nd-Gold.jpg Petty Officer 2nd Class Ibiti Sirabdey Power Distribution Specialist
E3-Crewman1st-Gold.jpg Crewman 1st Class Pash Roselle Technician
E4-PO3rd-Gold.jpg Petty Officer 3rd Class Agai'met Core Technician


Security and Tactical
Insignia Rank Character Name Current Post
01-Ensign-Gold.jpg Ensign Kamad Revorn Aide to Chief of Security
Y-w2.png Chief Warrant Officer 2nd Class Ceatre Etheen Security Officer
(Main Engineering)
E7-CPO-Gold.jpg Chief Petty Officer Caleb Shishido Security Officer
(Sickbay)
E6-PO1st-Gold.jpg Petty Officer 1st Class Qount Oot Security Officer
(Bridge)
E6-PO1st-Gold.jpg Petty Officer 1st Class Frett Tyohn Security Officer
(Transporter Room 1)
E4-PO3rd-Gold.jpg Petty Officer 3rd Class Tekot Tele Security Officer
(Transporter Room 2)
E4-PO3rd-Gold.jpg Petty Officer 3rd Class Tomas Cabreros Security Officer
E6-PO1st-Gold.jpg Petty Officer 1st Class Cornelius Diley Security Officer
E5-PO2nd-Gold.jpg Petty Officer 2nd Class Erick Erebia Security Officer
E3-Crewman1st-Gold.jpg Crewman 1st Class Rochell Peppel Security Officer
E2-Crewman2nd-Gold.jpg Crewman 2nd Class Swaermod Wwen Security Officer
E3-Crewman1st-Gold.jpg Crewman 1st Class Kia Creegan Docking Port Security Officer
E1-Crewman3rd-Gold.jpg Crewman 3rd Class Savannah Roberts Docking Port Security Officer
01-Ensign-Gold.jpg Ensign William Paulsen Aide to Chief of Tactical
E1-Crewman3rd-Gold.jpg Crewman 3rd Class Angele Evangelist Tactical Officer
(Aft Torpedo Room)
E2-Crewman2nd-Gold.jpg Crewman 2nd Class Kotav Mara Tactical Officer
(Aft Torpedo Room)
E2-Crewman2nd-Gold.jpg Crewman 2nd Class Vatak Tactical Officer
(Aft Torpedo Room)
E3-Crewman1st-Gold.jpg Crewman 1st Class Jori Padol Tactical Officer
(Forward Torpedo Room)
E2-Crewman2nd-Gold.jpg Crewman 2nd Class Vetro Blako Tactical Officer
(Forward Torpedo Room)
E2-Crewman2nd-Gold.jpg Crewman 2nd Class Carrie Xterte Tactical Officer
(Forward Torpedo Room)
E3-Crewman1st-Gold.jpg Crewman 1st Class Drarder Forward Torpedo Loader
E1-Crewman3rd-Gold.jpg Crewman 3rd Class Demetrice Stephany Aft Torpedo Loader
E3-Crewman1st-Gold.jpg Crewman 1st Class Alonzo Nistler Tactical Officer
(Nightshift)
E2-Crewman2nd-Gold.jpg Crewman 2nd Class Verlene Vandyk Tactical Officer
(Backup Dayshift)
01-Ensign-Gold.jpg Ensign Sileia Tactical Officer
(Evening Shift)


Medical and Counselling
Insignia Rank Character Name Current Post
W1-WO-Teal.jpg Warrant Officer Nuita Singala Nurse Practitioner


Science
Insignia Rank Character Name Current Post
02-LieutenantJG-Teal.jpg Lieutenant (j.g.) Udo Brinkmeyr Sensor Operations Officer
01-Ensign-Teal.jpg Ensign Lein Banti Science Officer
01-Ensign-Teal.jpg Ensign Terah Science Officer
01-Ensign-Teal.jpg Ensign Delmir Science Officer
W2-CWO2nd-Teal.jpg Chief Warrant Officer 2nd Grade Hollie Grant CSO Aide
E6-PO1st-Teal.jpg Petty Officer 1st Class Giio Sensor Systems Operator
E3-Crewman1st-Teal.jpg Crewman 1st Class Isabella Fernandes y Ralon Sensor Systems Operator
E2-Crewman2nd-Teal.jpg Crewman 2nd Class V'Lin Sensor Systems Technician
E5-PO2nd-Teal.jpg Petty Officer 2nd Class Ermion Miz Data Systems Operator
E3-Crewman1st-Teal.jpg Crewman 1st Class Mernir Saram Data Systems Operator
E3-Crewman1st-Teal.jpg Crewman 1st Class T'Lia Computer Systems Technician
E3-Crewman1st-Teal.jpg Crewman 1st Class Chelis Xenologist
E2-Crewman2nd-Teal.jpg Crewman 2nd Class Octavi Marinxo Historian/Anthropologist
E3-Crewman1st-Teal.jpg Crewman 1st Class Emma Andreyeff Biologist
E5-PO2nd-Teal.jpg Petty Officer 2nd Class Malcolm Mboma Nanotechnologist
E2-Crewman2nd-Teal.jpg Crewman 2nd Class Shin Xi Lab Assistant
E2-Crewman2nd-Teal.jpg Crewman 2nd Class Stin Lab Assistant
E1-Crewman3rd-Teal.jpg Crewman 3rd Class Sja Ska Lab Technician
E1-Crewman3rd-Teal.jpg Crewman 3rd Class Vic dePierre Lab Technician

Scence Department Personnel Notes

Intelligence
Insignia Rank Character Name Current Post